Pocztówka z Walencji

Dwie studentki socjologii – Jesica i Monika – studiują w tym semestrze na uniwersytecie w Walencji. Oto ich refleksje na temat tego miasta:
Walencja jest pięknym i przyjaznym miastem. Przebywa tutaj wielu zagranicznych studentów i można usłyszeć języki z każdej strony świata. Jest wiele okazji do rozwinięcia swoich umiejętności językowych i poznania różnych kultur.
Studiowanie w Hiszpanii wyglada nieco inaczej, niż w Polsce. Studenci i wykładowcy nie zwracają się do siebie słowami “Pan, Pani”, tylko wszyscy mówią do siebie po imieniu. Uniwersytet jest przeogromny i skupia studentów z całego świata. Na Wydziale Nauk Społecznych zajęcia nie odbywają się w języku angielskim. Natomiast na każdym wydziale studenci mogą wybrać czy chcą uczęszczać na zajęcia w języku hiszpańskim czy w dialekcie walenckim.
Można skorzystać z ogłoszeń różnych organizacji i za niewielkie pieniądze zwiedzić piękne okolice. Hiszpanie są przyjaznymi i otwartymi ludźmi, zawsze służą pomocą. Jednak niewielu z nich potrafi porozumieć się w języku angielskim. Na ulicach Walencji można spotkać również Polaków, oraz zrobić zakupy w polskim sklepie “La tienda Żubr” na osiedlu Benimaclet. Jednak najlepiej przekonać się o tym wszystkim samemu.