Kobieta i mężczyzna – naturalnie inni, kulturowo nierówni?

W imieniu Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, Instytutu Socjologii UO oraz organizacji Hello! mamy przyjemność zaprosić na drugą debatę z serii Między kulturami, pod tytułem:  „Gender ideologie(s). Kobieta i mężczyzna – naturalnie inni, kulturowo nierówni?

Spotkanie odbędzie się 1 marca 2017 roku o godzinie 18:00 w Filii numer 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, która mieści się przy ulicy Książąt Opolskich.

Być kobietą lub być mężczyzną nie zawsze i nie wszędzie znaczy to samo. Sprawy komplikuje fakt, że w ogóle można przekraczać te dwie kategorie. Chcemy zapytać, dlaczego chrześcijanki nie muszą nosić nikabu? Czy kobiety w Afganistanie czują się zniewolone? Czy kobiety w Polsce czują się zniewolone? Czy rzeczywiście jesteśmy tak bardzo wolni jak nam się wydaje? A może sytuacja w Afganistanie czy Turcji wcale tak bardzo nie odbiega od sytuacji w Polsce? Czy kobieta może wszystko… na co pozwoli jej mąż i czy jego honor to jej horror? Czy miłość służy czemuś jeszcze oprócz przetrwania naszego gatunku? Jak język robi krzywdę kobietom i mężczyznom? Jak zrozumienie uniwersalnych praw biologicznych warunkujących dymorfizm płciowy pomaga zaakceptować naturalną złożoność różnic pomiędzy płciami? Między innymi nad tymi kwestiami pochylimy się w kolejnym spotkaniu z cyklu „Między kulturami” w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wśród zaproszonych dyskutantów są:

Dr Anna Czerner – socjolożka
Dr Borys Cymbrowski – socjolog
Dr Katarzyna Molek-Kozakowska – filolożka
Mgr Elżbieta Pogoda – biolożka molekularna i ewolucyjna
Moderator: Marcin Deutschmann – socjolog

Oprócz tego w spotkaniu wezmą udział studenci i studentki z wielu krajów świata, którzy studiują Intercultural Communication na Uniwersytecie Opolskim – postaramy się przetłumaczyć wszystkie wypowiedzi.

Serdecznie zapraszamy osoby chcące wziąć udział w dwujęzycznej debacie – może pytanie postawione w tytule nie musi być retoryczne?